Power: 2.2kW. Large. Ribbed upper & lower plates
Original price was: £282.99.£215.33Current price is: £215.33. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Combining tough stainless steel construction alongside immensely durable enamelled cast iron cooking plates, the Buffalo bistro contact grill is a highly versatile cooking solution for restaurants, pubs, events and mobile catering.
Designed for everyday professional use, the grill combines powerful cooking elements and ribbed plates, allowing you to cook delicious dishes with the grill-lines that customers crave. And thanks to the ribbed design, fat and grease is channelled away from the food to leave it healthier and more appetising. Once service is over, the grill is simple to clean down.
- Enamelled cast iron grill plates provide excellent heat retention
- Easy-clean removable grease collection tray
- Adjustable swivel top plate sits cleanly on to top food to maximise cooking area
- Indicator light improves grill safety
- Rapid heat up – start cooking sooner
- Enamelled cast iron plates – no seasoning required
- Cooking plate dimensions: Upper: 333x217mm. Lower: 343x227mm
- Counter balanced top plate – easier to lift
- Simple dial temperature control
- Counter balanced top plate – easier to lift
- Simple dial temperature control
- Rapid heat up – start cooking sooner
Additional information
| Dimensions | 210(H) x 380(W) x 395(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 300 x 226mm |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 100°C to 300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 20kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Contact Grills |
| Section | All Contact Grills |
| Barcode (EAN) | 5050984719141 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 395 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 210 |
| Product Tags | DY995 |
| Number Of Grills | 1 |
| Number Of Plates | 1 |
| Product Type | Contact Grills |
| Width (mm) | 380 |
| Operating Temperature Range | 100 °C to 300 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
Documents






