Fagor Advance 700 4 Door Gastronorm Counter Freezer ACN-4G - Counter Freezers
325W. Net capacity: 371Ltr
Original price was: £3,534.99.£2,945.14Current price is: £2,945.14. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
The ACN-4G Fagor Advance 700 four door gastronorm counter freezer is a superb solution for kitchens who need a reliable combination of spacious undercounter frozen storage alongside a sturdy food prep area.
Made for everyday working kitchens, the fridge boasts Climate Class 5 and A energy ratings, demonstrating impressive cooling performance, even when exterior temperatures rise. The A energy rating delivers exceptional efficiency, helping to provide significant savings on running costs.
Constructed inside and out with AISI 304 stainless steel, the counter fridge is both highly durable and easy to clean. Inside, the ACN-4G has a generous capacity, with full size (1/1GN) gastronorm tray compatibility throughout.
Operation is easy too, with its intuitive front-mounted digital control panel which provides all the functionality you need, from acoustic and visual alarms when temperatures exceed set parameters, to a handy HACCP system which keeps logs of temperature readings.
- Gross capacity: 600Ltr
- Climate Class 5 – Energy rated D
- Large easy-view digital display
- 304 stainless steel interior and exterior
- Full size (1/1GN) gastronorm tray compatibility
- Easy-clean design with 100mm splashback
- Castors as standard
Additional information
| Dimensions | 850(H) x 2242(W) x 700(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 157kg |
| Brand | Fagor |
| Main Category | Freezers |
| Sub Category | Counter Freezers |
| Section | Fagor Counter Freezers |
| Barcode (EAN) | 8445206382031 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 700 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts Only |
| Energy Rating | D |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 850 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Counter Freezers |
| Wattage | 0.325 |
| Width (mm) | 2242 |
| 24hr Energy Consumption | 7.74kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 2825kWh/annum |
| Climate Class | 4 |
| Eco-Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Index | 62.00 |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 30°C |
| Model Number | ACN-4G |
| Net Volume | 371Ltr |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Intended Use | Professional |


