Liebherr FRTSVG 7531 3 Door Counter Fridge 440Ltr - Counter Fridges
Net capacity: 274Ltr. R290
Original price was: £4,352.99.£3,462.27Current price is: £3,462.27. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
The Liebherr FRTSVG 7531 is a game-changer for busy kitchens, bars, or cafes. With its 440 litre capacity and nine adjustable shelves, the Liebherr FRTSVG 7531 triple door counter fridge offers flexible storage for fresh ingredients, drinks, and ingredients – all within easy reach.
Designed for everyday use, the fridge has a robust construction and efficient cooling system which ensures your products stay fresh and perfectly chilled. Whether you’re prepping food or serving customers, the Liebherr is a great choice for aiding a smooth operation.
- 9 adjustable shelves
Additional information
| Capacity | 440Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 810(H) x 1780(W) x 680(D)mm |
| Material | Steel |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | -2°C to 8°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 5 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 85kg |
| Brand | Liebherr |
| Main Category | Fridges |
| Sub Category | Counter Fridges |
| Section | Liebherr Counter Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 680 |
| Door Location | Front |
| Energy Rating | B |
| Number Of Fridge Doors | 3 |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 810 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 440 |
| Product Type | Counter Fridges |
| Width (mm) | 1780 |
| 24hr Energy Consumption | 1.80kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 656kWh/annum |
| Climate Class | 5 |
| Eco-Friendly | No |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 40°C |
| Model Number | FRTSvg-7531 |
| Net Volume | 274Ltr |
| Operating Temperature Range | -2 °C to 8 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Intended Use | Professional |
