26981V3UK
Original price was: £38.49.£36.57Current price is: £36.57. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Nobody likes lumpy mash, do they? The OXO Good Grips potato ricer makes lumpy mash a thing of the past.
Easy-to-use, simply rest the ricer on a pot or bowl and squeeze the Good Grips handles together for perfectly smooth mashed potatoes. Strong stainless steel gives the ricer impressive durability and performance, whilst being easy to clean too.
Can also be used to make smooth baby food or puree fruits or vegetables.
- Easy-squeeze ricer for smooth, lump-free mash
- Ideal for puréeing fruit and vegetables
- Comfortable soft-grip handles
- Strong stainless steel construction
- Lifetime non-commercial manufacturer’s guarantee
Additional information
| Dimensions | 110(H) x 140(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel & Plastic |
| Product Weight | 750g |
| Brand | OXO |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Potato Mashers and Ricers |
| Barcode (EAN) | 719812269818 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 360 |
| Height (mm) | 110 |
| Product Type | Potato Mashers and Ricers |
| Width (mm) | 140 mm |
| Delivery To Ireland | 14 day |
| Weight | 0.55 kg |








