260(Ø)mm | 10 1/4″. Pack Quantity: 6
Original price was: £45.99.£43.69Current price is: £43.69. ex VAT
Only £7.29 per unit
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
Beautify your table settings with the flawless white of these 260(Ø)mm Utopia Titan narrow rimmed plates.
The flawless white colourway of these plates gives your table settings an air of class that instantly wows guests. The plates also benefit from chip and crack resistance for an improved lifespan, saving you money on frequent replacement purchases. The plates are also microwave and dishwasher safe, allowing them to meet the needs and demands of any busy commercial kitchen.
The plates are supplied by specialist tableware brand Utopia for your assurance of quality.
- Produced from the finest raw materials
- From specialist tableware brand Utopia
- Conforms to British Hotelware Standard BS4034
- Microwave and dishwasher safe
- Resists metal marking
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 260(Ø)mm | 10¼(Ø)" |
| Material | Porcelain |
| Supplier Reference | K160326 |
| Product Weight | 830g |
| Brand | Utopia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Utopia Crockery |
| Section | Titan |
| Barcode (EAN) | 8690947140833 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 260 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Product Tags | 10 inch plate, 10 inch plates, ten inch plate, 10" plate, ten inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Titan |
| Shape | Round, Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 260 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 5.18 kg |

