280(Ø)mm | 11″. Pack Quantity: 6
Original price was: £44.99.£42.74Current price is: £42.74. ex VAT
Only £7.13 per unit
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
Seal your reputation as a restaurant of class with these 280(Ø)mm Utopia Titan winged plates in white.
Stylish and highly presentable, these plates offer a classy image for your restaurant that will impress and excite your guests. Part of the Titan collection, these plates have been created to offer practical and durable solutions without compromising on superb presentation. They are also highly scratch and mark resistant to retain their pristine whiteness for years to come. Microwave and dishwasher safe, these plates are able to meet the needs and demands of any busy commercial kitchen.
Using flawless white plates is the gold standard of gourmet dining. Get the best in these plates from Utopia.
- Produced from the finest raw materials
- From specialist tableware brand Utopia
- Conforms to British Hotelware Standard BS4034
- Microwave and dishwasher safe
- Resists metal marking
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 280(Ø)mm | 11(Ø)" |
| Material | Porcelain |
| Supplier Reference | K160628 |
| Product Weight | 1.00kg |
| Brand | Utopia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Utopia Crockery |
| Section | Titan |
| Barcode (EAN) | 8690947140888 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 280 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Product Tags | 11 inch plate, 11 inch plates, eleven inch plate, 11" plate, eleven inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Titan |
| Shape | Round, Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 280 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 5.93 kg |
