ICB Technologies Chocohot Two Chocolate Dispenser Taps 14.1.CHOCOHOTTWO - Dessert Machines
Availability: 5-6 weeks
1.9kW. Two chocolate dispensing taps
Original price was: £8,230.99.£7,262.40Current price is: £7,262.40. ex VAT
Description
The ICB Technologies ChocoHot Two twin chocolate dispenser taps are a unique, attractive and innovative liquid chocolate dispensing solution, specifically designed to benefit specialist cake, ice cream and confectioner shops.
Featuring two constant flows of delicious chocolate, the ChocoHot Two can be used for decorating desserts, topping treats or even just filling a cup with delicious hot chocolate. Suitable for both assisted and self-service areas, the ChocoHot Two is perfect for tempting customers into trying your dessert menu. And as there’s two taps, you can offer two different flavours from the same station.
Installation and operation are hassle-free – the machine can be installed either sunk into a counter, or simply be used on the countertop. Digital controls provide the precision you need, regulating the flow and temperature of the dispensed chocolate. And once you’re all done, the whole unit is easy to clean, ready for the next day.
ChocoHot One attracts the attention of customers thanks to its stylish design, and can be used to top Ice Cream Cones and Tubs, to fill cups with Hot Chocolate drinks, to make pretty decorations etc.
- Automated melting and flow cycles
- Low power night mode keep chocolate melted
- Counter top or counter sunk
- Bowl capacity: 2x 5.5kg
Additional information
| Dimensions | 740(H) x 460(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 65kg |
| Brand | ICB Technologies |
| Sub Category | Food Prep Machines |
| Section | Dessert Prep Machines |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 780 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 740 |
| Product Type | Chocolate Melters |
| Wattage | 1900 |
| Width (mm) | 460 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |

