ICB Technologies Chocotemper 12 Freestanding Chocolate Tempering Machine 12kg 14CHOCOTEMPER12 - Dessert Machines
2.5kW. Capacity: 12kg
Original price was: £8,432.99.£7,461.37Current price is: £7,461.37. ex VAT
Availability: 5-6 weeks
Description
ICB Technologies largest chocolate tempering machine, the 14CHOCOTEMPER12 is the ideal choice for bigger confectioners and specialist production areas.
Made to an exceptional standard, the automatic temperer’s strengths are highlighted by its touch screen technology which helps you to keep the chocolate processing under precise control. Every step is customisable, with adjustable dosing controls which provide the accuracy you need to get the results you want.
The chocolate tempering machine has a strong stainless steel construction, providing reliability, whilst the reverse augur and external drain system ensure a time-saving easy-clean design.
- Fully automated – just drop in your chocolate callets
- Low power night mode keep chocolate melted
- Adjustable dosing controls
- Reverse augur and external drain for cleaning
Additional information
| Dimensions | 1540(H) x 520(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 159kg |
| Brand | ICB Technologies |
| Sub Category | Food Prep Machines |
| Section | Dessert Prep Machines |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 800 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 1540 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Tempering Machines |
| Wattage | 2500 |
| Width (mm) | 520 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
