Availability: Discontinued
Stainless steel. Size: 15(H) x 340(W) x 180(D)mm
Original price was: £15.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT
We are £0.44 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Out of stock
Description
Tray “VINTAGE”, stainless antique look
- Plenty of space for main courses, side dishes and desserts
- Retro look complements any front-of-house setting
- Stainless-steel construction adds strength and durability
- Can be stacked to save storage space in kitchen
- Oven-safe up to 400°C
Additional information
| Dimensions | 15(H) x 340(W) x 180(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 400°C |
| Product Weight | 410g |
| Brand | APS |
| Sub Category | Service Trays |
| Section | Tea and Butler Trays |
| Barcode (EAN) | 4004133301313 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 180 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 15 |
| Shape | Rectangular |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Trays |
| Width (mm) | 340 |
| Operating Temperature Range | 400 °C |
| Weight | 0.42 kg |
About APS
Established in 1933, APS is an adventurous and innovative company specialising in food service and catering products. Much of their range includes buffet items such as platters, trays and revolving cake stands. However, APS also produce a wide variety of more functional items, such as cutlery dispensers and wooden chopping boards.


