Pack Quantity: 6
Original price was: £135.99.£131.91Current price is: £131.91. ex VAT
Only £21.99 per unit
Availability: 2 days
Description
Looking for vibrant crockery to spruce-up your table settings? Then the Dudson Evo 280mm coupe plates are exactly what you need. Decorated in a reactive glaze and finished in a matt cool-blue colour that features multiple reactive tones, each piece has its own unique look. Each piece features a handcrafted feel and signature Evo embossment – combining to create a natural tabletop collection. Additionally, the vitrified glazing provides added resistance to daily wear and tear to ensure long-lasting use in commercial environments.
- Vibrant design adds a stylish and eye-catching look to your table settings
- Vitrified stoneware provides excellent durability
- Stackable for space-saving storage
- Microwave-safe for quick and easy reheating
- Dishwasher-safe for efficient cleaning
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 280(W)mm |
| Material | Vitrified Stoneware |
| Product Weight | 630g |
| Brand | Dudson |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Dudson Crockery |
| Section | Evo Azure |
| Barcode (EAN) | 5034414475159 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Diameter | 280 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Product Tags | 11 inch plate, 11 inch plates, eleven inch plate, 11" plate, eleven inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | No |
| Range Name | Evo Azure |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 295 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Dudson
As a world-leading specialist in the manufacture and supply of ceramic tableware, based in The Potteries of Staffordshire, the contemporary and rustic collections from Dudson deliver both a professional and stylish crockery solution. Dudson combines cutting edge design and state-of-the-art manufacturing with a wealth of experience, resulting in tableware which gives a first-class performance. The extensive range is suitable for a variety of establishments from cafes and bistros, to high end restaurants.
