Pack Quantity: 6
Original price was: £169.99.£164.89Current price is: £164.89. ex VAT
Only £27.49 per unit
Availability: 2 days
Description
Add a traditional and timeless look to your table settings with these Dudson Harvest, 254mm coupe walled plates. Featuring intricate detailing and geometric pattern, each piece benefits from a Moresque style that’s great for use with Mediterranean dishes. Walled sides help to prevent spills and make the plates ideal for sauced-based food. Additionally, the vitrified glazing provides added resistance to daily wear and tear – ensuring long-lasting use in commercial environments.
- Intricate detailing and geometric pattern provides a Moresque style
- Vitrified stoneware provides excellent durability
- Dishwasher-safe for efficient cleaning
- Stackable for space-saving storage
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 20(H) x 254(W)mm |
| Material | Vitrified Stoneware |
| Product Weight | 866g |
| Brand | Dudson |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Dudson Crockery |
| Section | Harvest Mediterranean |
| Barcode (EAN) | 5034414480573 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Diameter | 254 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 20 |
| Product Tags | 10 inch plate, 10 inch plates, ten inch plate, 10" plate, ten inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | No |
| Range Name | Harvest |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 260 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Dudson
As a world-leading specialist in the manufacture and supply of ceramic tableware, based in The Potteries of Staffordshire, the contemporary and rustic collections from Dudson deliver both a professional and stylish crockery solution. Dudson combines cutting edge design and state-of-the-art manufacturing with a wealth of experience, resulting in tableware which gives a first-class performance. The extensive range is suitable for a variety of establishments from cafes and bistros, to high end restaurants.

