Power: 1.5kW. Single grill. Flat upper & lower plates
Original price was: £226.99.£146.46Current price is: £146.46. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £4.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Compact, great value stainless steel contact grill with non-stick cast iron plates for a healthier grill in minutes. The counter-balanced top plate ensures an even heat distribution and prevents food being crushed by the plate’s weight. Supplied with griddle scraper to easily scrape off grease and burnt food.
- Enamelled cast iron grill plates provide excellent heat retention
- Removable grease collection tray – easy to clean without moving the grill
- Counter balanced top plate – effortless to position plate over food
- Simple dial temperature control with ready indicator light – see when ready at a glance
- Rapid heat up – get cooking faster
- Enamelled cast iron plates – no seasoning required
- Cooking plate dimensions: Upper: 215x215mm. Lower: 231x226mm
- Counter balanced top plate – effortless to position plate over food
- Simple dial temperature control with ready indicator light – see when ready at a glance
- Rapid heat up – get cooking faster
Additional information
| Dimensions | 210(H) x 290(W) x 395(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 210 x 226mm |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 100°C to 300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 14.4kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Contact Grills |
| Section | All Contact Grills |
| Barcode (EAN) | 5050984719110 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 395 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 210 |
| Product Tags | DY996 |
| Number Of Grills | 1 |
| Number Of Plates | 1 |
| Product Type | Contact Grills |
| Width (mm) | 290 |
| Operating Temperature Range | 100 °C to 300 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 15.60 kg |
Documents





