1.8kW. Cooking area: 372x267mm
Original price was: £226.99.£106.69Current price is: £106.69. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £3.30 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
In stock
Description
Countertop electric griddle with large cooking area offers high output. Cast iron smooth cooking surface for durable and easy cleaning. Stainless steel construction with thermostat control and thermal cut out device and on/off switch to control main power for high performance and safety use.
- Heavy duty smooth cast iron cooking surface
- Long-lasting heavy duty commercial-grade element
- Non-slip rubberised feet for stability
- Concealed removable drip tray for easy cleaning
- Thermal cut out device for safe operation
- Adjustable temperature up to 300C
- User-friendly dial temperature control
Additional information
| Dimensions | 203(H) x 430(W) x 320(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 372*267 |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 50°C to 300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 17.5kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Griddles |
| Section | All Griddles |
| Barcode (EAN) | 5050984724633 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooking Control | Manual |
| Product Depth | 320 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 203 |
| Product Tags | DC900 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Griddles |
| Undershelf | No |
| Wattage | 1800 |
| Width (mm) | 430 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 300 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
Documents











