Nisbets Essentials Countertop Griddle - Electric Griddles
3kW. Cooking area: 554x345mm
Original price was: £130.99.£127.06Current price is: £127.06. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £3.93 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
In stock
Description
The Nisbets Essentials electric griddle is a great solution for the kitchen. It’s simple to use and easy to clean.
- Easy-clean smooth steel griddle plate
- Strong stainless steel construction
- Thickness of the griddle top: 10mm
- Easy on/off switch
- Removable drip tray – helps keep grease away from food
- Simple dial temperature control
- Side splash guards reduces mess and cleaning times
- Non-slip feet
- Griddle top thickness: 10mm
Additional information
| Dimensions | 230(H) x 550(W) x 430(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 480 x 310mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 50°C to 300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 20kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Griddles |
| Section | All Griddles |
| Barcode (EAN) | 5050984580857 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 430 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 230 |
| Product Tags | electric griddle |
| Product Type | Griddles |
| Undershelf | No |
| Wattage | 3000W |
| Width (mm) | 550 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 300 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 25.00 kg |
Documents




