2/3 GN. Total Capacity: 120 eggs
Original price was: £41.49.£39.42Current price is: £39.42. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.07 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Circular stainless steel tray with raised edge and black PVC coating for effective non-slip surface.
- Airtight container prevents cross-contamination between ingredients
- Trays are designed to stack together to protect eggs during storage and transportation
- Dishwasher safe for quick and easy cleaning
- Trays’ perforated base helps to promote air circulation for extended freshness
- 2/3 GN fits in a variety of fridges
- BPA Free
Additional information
| Dimensions | 200(H) x 325(W) x 354(D)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range | -40°C to 95°C |
| Product Weight | 1.56kg |
| Brand | Araven |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Food Containers |
| Section | Food Storage Boxes |
| Barcode (EAN) | 8411777703780 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 354 |
| Product Diameter | 405 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 200 |
| Product Type | Storage Boxes |
| Width (mm) | 325 |
| Operating Temperature Range | -40 °C to 95 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.47 kg |
About Araven
Araven is an international company with 40 years on the market, which designs, manufactures and sells a complete and innovative range of products for PROFESSIONALS from the FOODSERVICE sector, the RETAIL EQUIPMENT sector, as well as solutions for the HOME. Based in Zaragoza (Spain), and together with its branches in Mexico and US, a young, creative and multidisciplinary team innovates every day to surprise the market and guarantee the highest quality in our products and customer service.



