Louis Tellier Japanese Container with Six Compartments 328x148x63mm - Food Bags & Takeaway Containers
510(H) x 140(W) x 215(D)mm
Original price was: £140.99.£136.76Current price is: £136.76. ex VAT
Availability: 29/05/2026
We are £4.23 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
Keep your small ingredients safe, secure and easily accessible with the six-compartment container from Louis Tellier. Supplied with a lid, the container reduces the risk of contamination and maintains freshness for longer. Made from stainless steel, the Louis Tellier container is highly durable and easy to clean – dealing with commercial use without losing its as-new condition.
- Multiple compartments allow you to separate small ingredients
- Stainless steel is highly durable and easy to clean
- Lid helps to lock-in freshness and prevent contamination
Additional information
| Dimensions | 328(H) x 148(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 1kg |
| Brand | Tellier |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Food Containers |
| Section | Food Storage Boxes |
| Barcode (EAN) | 3325980031743 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 63 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 328 |
| Product Type | Condiment Holders |
| Width (mm) | 148 mm |
| Weight | 1.11 kg |


