Matfer Bourgeat Soft Modulus Flexible Food Storage Container Box 1.5Ltr (6 Pack) - Food Bags & Takeaway Containers
1/6GN with lids
Original price was: £31.99.£27.54Current price is: £27.54. ex VAT
Only £4.59 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.45 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
In stock
Description
Soft Modulus Boxes : Ideal for storing and preserving food in the professional kitchen refrigerator and freezer or bar.
Compatible for heating in microwave ovens.
Small, space-saving packaging, hermetically sealed, transparent lid for quick identification of the contents.
Sold in packs of 6 with lid.
- Storage and preservation in fridge and freezer
- Graded markings on sides
- 100% recyclable
- Microwave safe
- Clear – easy identification of contents
- Hermetically sealed lid
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 170(H) x 160(W) x 170(D)mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Weight | 449g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Food Containers |
| Section | Food Storage Boxes |
| Barcode (EAN) | 3109612553151 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Transparent |
| Product Depth | 170 |
| Product Type | Containers |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 100 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.44 kg |
