Wham Studio Rectangle Food Box Clear/Blue 2Ltr - Food Bags & Takeaway Containers
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
2Ltr. 245x180mm
Original price was: £3.39.£2.89Current price is: £2.89. ex VAT
In stock
Description
The 2Ltr Wham Studio rectangular food storage box is a great solution for storage, transportation and reheating of foods. Completely BPA free and microwave safe, the box is highly durable and includes a flexible blue lid which, once fixed in place, provides an air-tight seal for the contents. The box is stackable too, providing a space-saving storage option, whether it’s kept in the fridge, freezer or cupboard.
- Ideal for storing foods in the fridge, freezer or on the go
- Microwave safe
- BPA free
- Space saving stackable design
- Includes flexible lid – provides airtight seal
Additional information
| Capacity | 2 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 80(H) x 180(W)mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Weight | 17g |
| Brand | Wham |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Food Containers |
| Section | Food Storage Boxes |
| Barcode (EAN) | 5038135325526 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 245 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Freezer Safe | Yes |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 80 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 2 |
| Product Type | Containers |
| Width (mm) | 180 mm |
| Weight | 0.52 kg |



