735W. Capacity: 5Ltr. 2-Year Warranty
Original price was: £615.99.£391.87Current price is: £391.87. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Powerful and reliable, the Buffalo commercial bowl cutter food processor is a fantastic solution for reducing your prep times. With its generous 5 litre capacity and commercial grade 735W motor, the Buffalo bowl cutter easily cuts through ingredients to save huge amounts of time.
Operation is effortless – the simple single-speed control lets you start prepping immediately. For precision, the Buffalo bowl cutter also has a pulse function – great for getting the exact results you’re looking for. Once you’re all done, the blade is easily removed for safe cleaning of the strong stainless steel bowl.
- Large capacity 5Ltr stainless steel bowl – prep bigger portions
- Powerful 735W commercial grade motor
- Single speed 1500rpm and pulse function
- Safety microswitch
Additional information
| Capacity | 5 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 470(H) x 285(W)mm |
| Speed | 1500rpm |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 14.65kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Food Processors |
| Section | Buffalo Food Processors |
| Barcode (EAN) | 5050984734793 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 470 |
| Length | 346 |
| Mobility | Feet |
| Capacity (ml) | 5 |
| Product Type | Food Processors |
| Wattage | 735 |
| Width (mm) | 285 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
Documents





