400W. Capacity: 1.4Ltr. Single speed & pulse
Original price was: £52.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.59 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
Kenwood FP120A Food processor
- 1.4L bowl capacity – ideal for smaller quantities
- Non-slip feet for safety and added stability
- Dishwasher safe bowl for easy cleaning
- Single speed operation with pulse for precision control
- 5 accessories included for slicing, chopping, whisking and grating
- No commercial warranty €¿ suitable for home use
Additional information
| Dimensions | 330(H) x 220(W) x 260(D)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | No Commercial Warranty |
| Product Weight | 3.71kg |
| Brand | Kenwood |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Food Processors |
| Section | Buffalo Food Processors |
| Barcode (EAN) | 5011423135373 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 260 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 330 |
| Product Type | Food Processors |
| Wattage | 400w |
| Width (mm) | 220 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 3.20 kg |







