Pomati Chocolate Tempering Machine T5 - Food Processors
400W. Capacity: 5kg Capacity
Original price was: £5,799.99.£5,515.99Current price is: £5,515.99. ex VAT
Availability: 2-3 weeks
Description
If you are planning on seriously specializing in chocolate products, the Pomati T5 chocolate tempering machine is an essential addition to your kitchen.
Perfect for professional chocolatiers as well as beginners, the Pomati T5 chocolate tempering machine makes the process of melting, tempering, setting, and holding chocolate much easier and more straightforward – great for letting you focus on developing your recipes.
Proper tempering is essential to making chocolate that has the right texture and an even distribution of flavours. If anything goes wrong with the process, it can be hard to make a clear judgment about whether the ingredients were right. Why leave it to chance when the process can be largely automated? The Pomati T5 does just that, with programmable controls which provide precise, repeatable results every time.
- Programmable activation and shut off
- Removable auger for easy cleaning and change chocolate products, reverse direction for chocolate unloading
- Precise thermostats to control temperature with high accuracy
- Refrigerating unit with forced-air cooling system
Additional information
| Dimensions | 390(H) x 450(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 28.5kg |
| Brand | Pomati |
| Section Name | Food Prep Machines |
| Product Group Category | Dessert Prep Machines |
| Barcode | 7070458 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 480 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 390 |
| Product Group | Tempering Machines |
| Wattage | 400 |
| Width (mm) | 450 mm |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 4-5 weeks |
