250W
Original price was: £1,474.99.£1,213.51Current price is: £1,213.51. ex VAT
Availability: Call for delivery
We are £18.48 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
Description
Perfect for front of house self-service and assisted service areas, the Hatco DCS-400-1 decorative heat lamp is a stylish way to keep food warm during service. With its bright nickel plated construction, alongside its telescopic design which adjusts from 406 to 711mm, it’s easy to focus heat down onto wherever it’s needed. The lamp is easy to install and use, and is low maintenance too.
- Lightweight and portable, ideal for placing over buffet area
- Solid black base to the lamp, for sturdy installation
Additional information
| Dimensions | 1168(H) x 203(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 18kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Heat Lamps |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 527 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1168 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Wattage | 250 |
| Width (mm) | 203 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
