Foster 38Kg/18Kg Blast Chiller/Freezer Cabinet BCT38-18 17/172 - Blast Freezers & Chillers
St/St ext/int. Capacity: 10x 1/1 GN
Original price was: £10,299.99.£8,076.99Current price is: £8,076.99. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
The Foster Blast Chiller Range has been designed for ease of use. The display panel lets you simply turn the dial to choose the programme you require, and simply press to start. It couldn’t be easier! The ‘Surf’ navigation controller/user interface makes using the machine straightforward and simple even for the first-time user. Intuitive easy-touch control panel has easy to use colour coding to indicate cycle status.
- High quality 304 stainless steel interior & exterior
- Temperature probe for precise temperature control
- Undermount design ideal for low ceilings and/or high ambient temperatures taking cooler air from floor level
- Right hand hinged solid door
- Intuitive easy Blast Chiller Touchpad (BCT) – just press and go with easy to use colour coding to indicate cycle status
- Overnight storage hold facility, so thawed food is ready when needed
- Supplied on 4 x 80mm lockable castors for easy positioning
- Chilling capacity: 38kg from +70°C to +3°C in less than 90min
- Freezing capacity: 18kg from +70°C to -18°C in less than 240min/4hr (designed for occasional freeze)
- 10x 1/1 GN capacity (no shelves supplied)
Additional information
| Capacity | 38kg |
|---|---|
| Dimensions | 1515(H) x 755(W) x 690(D)mm |
| Internal Dimensions | 800(H) x 635(W) x 413(D)mm |
| Insulation Thickness | 65mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | 230V, 13 Amps, single phase |
| Refrigerant Type | R404a / 1400g |
| Supplier Reference | BC 36 |
| Temperature Range | 70°C to 3°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Product Weight | 155kg |
| Brand | Foster Refrigerator |
| Sub Category | Blast Chillers |
| Section | Foster Blast Chillers |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 690 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Cooling Type | Blast Chiller |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1515 |
| Fitting Type | Freestanding |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 10 |
| Capacity (ml) | 74 |
| Product Type | Blast Chillers |
| Wattage | 2.13kW |
| Width (mm) | 755 |
| Operating Temperature Range | 3 °C to 70 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
