2 baskets. 12kW Three phase. 400V hardwired. NOTE: Countertop unit only. Base cupboard sold separately.
Original price was: £1,080.99.£787.99Current price is: £787.99. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Powerful and reliable, the Buffalo 600 Series countertop double fryer is a great choice for everyday use in busy professional kitchens. With its generous 8 litre per tank capacity and dual 6kW elements, the fryer provides plenty of performance for cooking perfectly crispy chips, chicken and seafood, whether that’s in a restaurant, pub kitchen or canteen.
With its single strong basket per tank, the Buffalo 600 Series fryer provides a generous amount of frying space, so you can cook larger items without having to remove the baskets. And thanks to the powerful elements, recovery times are reduced too, allowing you to quickly turn around dishes without having to wait extended periods for the oil to return to the correct temperature.
The Buffalo 600 Series double fryer is easier to clean too, with strong stainless steel construction throughout and simple hinged elements which maximise access to the tanks. Plus, the front-mounted oil drain taps ensures safe, effortless draining of oil – just open the taps and the fryers will drain.
Part of the Buffalo 600 Series, this electric fryer is designed to suite with other 600 Series appliances, giving you a tidy, seamless cook line whatever the size of your kitchen. This fryer can either be used as a countertop appliance or positioned on top of 600mm wide 600 Series cupboards (sold separately).
- Thermal safety cut out prevents oil burning and protects elements
- Powerful 6kW elements for rapid heat up and recovery
- Front oil drain tap for safe, easy drainage
- Hinging element for easy cleaning
- Armoured heating elements with low power density ensures optimum service life for the oil
- Time-saving easy-clean stainless steel construction
- NOTE: Countertop unit only. Base cupboard sold separately.
Additional information
| Capacity | 16Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 240(H) x 600(W) x 600(D)mm |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 60°C to 190°C |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 20.2kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Barcode (EAN) | 5050984717956 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 600 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 240 |
| Number Of Tanks | 2 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Range Name | 600 Series |
| Product Type | Countertop Fryers |
| Wattage | 12000 |
| Width (mm) | 600 |
| Operating Temperature Range | 60 °C to 190 °C |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |
| Weight | 26.50 kg |
Documents








