Twin tank. 2x2kW 8.7A. Capacity: 2x3Ltr
Original price was: £257.99.£186.23Current price is: £186.23. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £5.76 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Powerful 3Ltr electric double fryer features separate tanks with independent controls preventing cross-contamination and offers high performance, excellent efficiency. Easy and suitable for counter top operation and is equipped with multiple safety features and is designed to be easily broken down for cleaning.
- Time-saving easy-clean stainless steel construction
- Digital timer and alarm – accurate cooking every time
- Thermal safety cut out prevents oil burning
- Easy-access power switches with indicator light – see if powered at-a-glance
- Included stainless steel lids for safe, hygienic fryer storage
- Non-slip rubber feet
- Element protection plate helps extend operational lifespan
- Heat up time: (when full) 17 minutes
- Fast recovery time improves output and helps keep queues down
- Sturdy baskets with cool-touch grips – perfect for safely lifting full loads
- User-friendly dial temperature controls with ready indicator light – see when up to temperature at a glance
Additional information
| Capacity | 3Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 295(H) x 360(W) x 410(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 6.2kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Barcode (EAN) | 5050984719530 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 410 |
| Product dimensions | 92(H) x 138(W) x 252(D)mm |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 295 |
| Product Tags | DB203 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Tanks | 2 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Capacity (ml) | 3 |
| Taps | No |
| Product Type | Countertop Fryers |
| Wattage | 2 x 2kW |
| Width (mm) | 360 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 10.10 kg |
Documents








