Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
3kW. Capacity: 14.5Ltr
Original price was: £615.99.£391.87Current price is: £391.87. ex VAT
In stock
Description
Create deliciously crispy and fluffy doughnuts with the powerful, professional Buffalo doughnut fryer. Perfect for commercial kitchens specializing in fried dough products, the fryer features a substantial 14.5-litre oil tank capacity, making it ideal for high-demand areas. Its digital programmable timer, complete with an alarm function, provides precise control over cooking times, essential for consistent product quality. And thanks to the adjustable temperature control, the fryer has the flexibility to cook a wide range of fried foods – not just doughnuts.
Safety, hygiene and convenience are paramount with the Buffalo doughnut fryer. It features a user-friendly drain tap for simplified cleaning and maintenance, alongside sturdy, slip-resistant feet for operational stability. The inclusion of the sloped draining shelf allows for effective oil drainage after frying, optimising product presentation and reducing oil consumption.
- Large capacity 14.5Ltr oil tank
- Digital programmable timer with alarm
- Includes sturdy sloped draining shelf. Optional additional shelf as a prep area (sold separately)
- User-friendly drain tap for easier cleaning
- Safe, sturdy slip resistant feet
- Adjustable temperature control
Additional information
| Capacity | 14.5Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 320(H) x 590(W) x 490(D)mm |
| Item Area | 500 x 300mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Plug |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 18.8kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | Speciality Fryers |
| Barcode (EAN) | 5050984806353 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 490 |
| Height (mm) | 320 |
| Mobility | Feet |
| Capacity (ml) | 14.5 |
| Product Type | Doughnut Makers |
| Wattage | 3kW |
| Width (mm) | 590 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
Documents






