2 baskets. 12kW. Capacity: 20Ltr
Original price was: £1,312.99.£994.84Current price is: £994.84. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Powerful and reliable, the Buffalo free standing fryer is an excellent choice for everyday use in busy professional kitchens. With its huge 20 litre tank capacity and powerful 12kW elements, the fryer provides plenty of performance for cooking perfectly crispy chips, chicken, seafood, whether that’s in a restaurant, pub kitchen or canteen.
With its twin strong baskets, the Buffalo electric fryer provides frying versatility, allowing you to cook multiple items all at the same time. And thanks to the powerful elements, recovery times are reduced too, allowing you to quickly turn around dishes without having to wait extended periods for the oil to return to the correct temperature.
The Buffalo fryer is easy to clean too, with strong stainless steel construction throughout and simple hinged elements which maximise access to the tank.
- Huge 20Ltr oil capacity with 12kW elements- cook larger batches, faster
- Two baskets – perfect for batch cooking during busy services
- Double thermal cut out for improved safety
- Fitted with 4 castors (2 braked) – easier to position
- Oil drain tap for simple draining. Handle with lock
- Hinged elements for easy cleaning
- Powerful 12kW element for rapid heat up and recovery
Additional information
| Capacity | 20Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1014(H) x 394(W) x 750(D)mm |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 60°C to 190°C |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 33kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Barcode (EAN) | 5050984777011 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 750 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 1014 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Tanks | 1 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Capacity (ml) | 20 |
| Product Type | Free Standing Fryers |
| Wattage | 12000 |
| Width (mm) | 394 |
| Operating Temperature Range | 60 °C to 190 °C |
| Electrical | Yes |
Documents















