Double Induction Fryer
Original price was: £686.99.£526.97Current price is: £526.97. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £8.02 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Powerful and efficient double induction fryer.
- User-friendly dial temperature control
- Mess-free drain tap
- Lids and baskets supplied
- 2 x independently controlled 7.5ltr tanks
- Strong, easy-clean stainless steel construction
- Fast recovery times for improved output
- Energy efficient induction cooking – reduces running costs
- No exposed elements – easy clean
Additional information
| Capacity | 15Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 410(H) x 576(W) x 478(D)mm |
| Power Output | 3000W X 2 |
| Temperature Range | 60°C to 190°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 22.7kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Barcode (EAN) | 5050984551666 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 478 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 410 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Tanks | 2 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Capacity (ml) | 15 |
| Taps | Yes |
| Product Type | Countertop Fryers |
| Wattage | 3kW |
| Width (mm) | 576 |
| Operating Temperature Range | 60 °C to 190 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 25.85 kg |
Documents
















