Price range: £2,895.89 through £2,974.69 ex VAT
Description
Designed for the busiest commercial kitchens, the E3865 Falcon Dominator Plus Twin Tank Electric Fryer helps you to cook faster, easier and more efficiently. Independently controlled frying tanks allow a high output of 27kg of chips per hour per tank during busy hours. Alternatively, during quieter hours you can run a single tank to reduce running costs. As oil is kept completely separate, you can confidently cook dishes and keep items like fish separate to remove any chance of flavour transfer.
Available with either a fixed or mobile base.
- Two independently controlled pans allow for greater flexibility
- Temperature range of 130 – 190 degrees, allowing a variety of menu items to be produced
- Fast-acting safety thermostat switches fryer off if oil gets too hot
- Supplied on adjustable feet
- Fast heat up and recovery times ensure high output
- Lid supplied as standard
- High output: 27kg chips per hour
Additional information
| Name | Falcon Dominator Twin Tank Free Standing Electric Fryer on Castors E3865, Falcon Dominator Twin Tank Free Standing Electric Fryer on Feet E3865 |
|---|---|
| Capacity | 48Ltr |
| Dimensions | 890(H) x 600(W) x 785(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Supplier Reference | E3865 (Feet) |
| Temperature Range | 130°C to 190°C |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 80kg |
| Brand | Falcon |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 785 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 890 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Tanks | 2 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Capacity (ml) | 48 |
| Range Name | Dominator Plus |
| Taps | No |
| Product Type | Free Standing Fryers |
| Wattage | 20kW |
| Width (mm) | 600 |
| Operating Temperature Range | 130 °C to 190 °C |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |
