Henny Penny Open Twin Well Gas Fryer HPOFG322-C1000 - Fryers
2 x 30Ltr. 49.8kW
Original price was: £16,159.99.£15,320.68Current price is: £15,320.68. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
Henny Penny gas open fryers are designed to be the workhorse of any kitchen. This high-performance electric fryer is easily programmable thanks to its 12 cooking programmes and LED display – giving you ultimate control over frying progress. And with fast temperature recovery and built-in filtration as standard, this double-well fryer benefits from a high throughput, lower energy costs and longer frying oil life.
The fryer also benefits from a large, 60-litre capacity that allows you to cook multiple food items at a time. Additionally, twin baskets make it easy for you to separate food types to prevent cross contamination.
- Programmable time and temperature as standard
- Built in filtration increases employee productivity and product quality
- Available in 1, 2 or 3 well and in full or split vat configurations
- Optional 8000 Controller features 12 programmable cooks cycles and programmable filtration
- High-efficiency heating elements generate fast recovery and energy savings
- Cold zone below heating elements helps extend oil life
- 4 heavy-duty casters, 2 locking
- Digital Control Panel with LED Display
Additional information
| Capacity | 60 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1118(H) x 848(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 212kg |
| Brand | Henny Penny |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 949 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Power | Natural Gas |
| Height (mm) | 1118 |
| Mobility | Castors |
| Capacity (ml) | 60 |
| Taps | No |
| Product Type | Free Standing Fryers |
| Width (mm) | 848 mm |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
