Original price was: £16,699.99.£12,312.49Current price is: £12,312.49. ex VAT
Description
The Pitco Solstice rack fryer with SoloFilter SF-SG6H is a heavy duty powerhouse designed for high volume frying in busy kitchens. Capable of cooking up to 48 pieces of bone-in chicken or 60 chicken strips per hour, this fryer delivers consistent, high-quality results to keep up with every demanding service. Its innovative EZ-Lift rack system simplifies lifting food from the oil, reducing strain and improving efficiency during peak hours.
Built for durability and performance, the SoloFilter helps to deliver cleaner oil and a longer fry life, saving you time and money on maintenance. Whether you’re running a bustling restaurant, catering service or takeaway, the Pitco Solstice rack fryer combines the reliability, ease of use and capacity you need to deliver a successful service.
Available in LPG and natural gas powered versions – please select from the drop-down menu.
- Patented Solstice burner technology for superior heat transfer
- EZ-Lift rack system ensures an easy, efficient frying experience
- Cook up to 48 pieces of bone-in chicken or 60 chicken strips per hour
- High oil capacity and space-saving design
- Recommended accessory: Pitco Flush hose (HZ947) – see accessories tab
Additional information
| Name | Pitco Solstice LPG Rack Fryer with SoloFilter SF-SG6H, Pitco Solstice Natural Gas Rack Fryer with SoloFilter SF-SG6H |
|---|---|
| Dimensions | 1765(H) x 498(W)mm |
| Item Area | 356 x 477mm |
| Power Type | Gas |
| Supplier Reference | SF-SG6H |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 218kg |
| Brand | Pitco |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | Speciality Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 876 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Natural Gas |
| Height (mm) | 1765 |
| Mobility | Wheels & Feet |
| Number Of Tanks | 1 |
| Taps | No |
| Product Type | Rack Fryers |
| Wattage | 41000 |
| Width (mm) | 498 mm |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |








