Original price was: £1,272.99.£1,054.93Current price is: £1,054.93. ex VAT
Description
The Valentine TF10 countertop fryer is a compact and powerful deep fat frying solution for busy professional kitchens. Designed for reliability and performance, the TF10 offers a generous 10 litre tank and an impressive 7.1kW of cooking power. Whatever you’re frying, the Valentine is a premium option which makes cooking fast and easy. Cleaning is simple too, thanks to the front mounted drain valve and single-piece oil tank.
Available in either single or three phase versions. Please select from the drop-down.
- Front mounted drain valve for easy cleaning
- Strong stainless steel construction
- Lifetime tank guarantee
- Hardwired – requires professional installation
- Swiss designed and manufactured
- Simple dial temperature control
Additional information
| Name | Valentine Countertop Electric Fryer 10Ltr TF10 Single Phase, Valentine Countertop Electric Fryer 10Ltr TF10 Three Phase |
|---|---|
| Capacity | 10Ltr |
| Dimensions | 420(H) x 367(W) x 415(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 10kg |
| Brand | Valentine |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Steel |
| Product Depth | 415 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 420 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Tanks | 1 |
| Number Of Baskets | 1 |
| Capacity (ml) | 10 |
| Taps | Yes |
| Product Type | Countertop Fryers |
| Wattage | 7.5kW |
| Width (mm) | 367 |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | callfordelivery |
