Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Inocuivre Round Frying Pan with Handle Brass 24cm
240(Ø)mm. Copper & stainless steel.
£267.99 Original price was: £267.99.£220.96Current price is: £220.96. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £6.83 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
If you’re looking for a premium copper pan, look no further than the De Buyer Inocuivre 24cm round frying pan.
Perfect for oven-to-table presentation, the pan is great for both cooking and display. The stylish brass handle adds a touch of elegance and refinement. And thanks to its 90% copper construction, the thermal performance of the pan is excellent, delivering even temperatures and rapid heat-up. Includes lid.
All pans within the Inocuivre range are suitable for most heat sources, except induction.
- 10% stainless steel inner lining provides added durability
- High-quality materials ensure controlled cooking
- Stunning design
- Perfect for oven-to-table presentation
- Made in France
- 90% copper construction for improved thermal performance
Additional information
| Dimensions | 40(H) x 240(W)mm |
|---|---|
| Material | Copper |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.3kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011246450242 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Copper |
| Secondary Colour | Copper |
| Product Depth | 240 |
| Product Diameter | 240 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 40 |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 240 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.94 kg |
About De Buyer
Related products
-
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 320mm
De BuyerSKU: DN893Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£200.99Original price was: £200.99.£194.96Current price is: £194.96. ex VAT -
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 200mm
De BuyerSKU: DN890Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£117.99Original price was: £117.99.£114.45Current price is: £114.45. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 260mm
De BuyerSKU: DN898Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£56.99Original price was: £56.99.£55.28Current price is: £55.28. ex VAT -





