Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Mineral B Omelette Frying Pan 20cm
200(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£40.49 Original price was: £40.49.£38.47Current price is: £38.47. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.02 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Make the perfect omelette with the 20cm De Buyer Mineral B carbon steel pan. With its rounded shape, the pan is ideal for round foods, allows flexible cooking while making it easy to slide items from pan to plate.
Designed for high temperatures, the pan is great for fast, even cooking. Made in France from high quality carbon steel, it’s also oven safe for up to 10 minutes at 200°C. And as it’s part of the Mineral B range, the steel construction is of very high quality, making it suitable for use on all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Rounded shape for easy decanting
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 30(H) x 200(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.03kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245611200 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 200 |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 30 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Omelette Pans |
| Width (mm) | 200 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.25 kg |
About De Buyer
Related products
-
Bourgeat Elite Pro Non Stick Induction Frying Pan 200mm
Matfer BourgeatSKU: C334Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£70.99Original price was: £70.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£30.49Original price was: £30.49.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 280mm
VogueSKU: CB902Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£43.49Original price was: £43.49.£41.32Current price is: £41.32. ex VAT -










