Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Mineral B Round Grill Pan 26cm
260(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£58.99 Original price was: £58.99.£57.22Current price is: £57.22. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.77 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/04/26
In stock
Description
The 26cm De Buyer Mineral B round grill pan is the ideal pan for searing meats and vegetables at high temperatures whilst creating the perfect sear marks. The pan delivers fast, even cooking, helping to improve results and reduce food waste.
Designed and manufactured in France from high quality carbon steel, the pan features a strong riveted handle and is oven safe for up to 10mins at 200°C. Suitable for all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Create perfect sear marks on meat and vegetables
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 40(H) x 260(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.37kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Pots and Pans |
| Product Group Category | Frying Pans |
| Barcode | 3011245613266 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 260 |
| Product Diameter | 260 |
| Dishwasher Safe | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 40 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Group | Griddle Pans |
| Width (mm) | 260 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.50 kg |
About De Buyer
Related products
-
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 320mm
De BuyerSKU: DN893Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£200.99Original price was: £200.99.£194.96Current price is: £194.96. ex VAT -
Vogue Cast Aluminium Non Stick Teflon Frying Pan 260mm
VogueSKU: DC701Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£37.49Original price was: £37.49.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 260mm
De BuyerSKU: DN898Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£56.99Original price was: £56.99.£55.28Current price is: £55.28. ex VAT -






