Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Smooth Plancha 38x26cm
380(D) x 260(W)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£89.99 Original price was: £89.99.£87.29Current price is: £87.29. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.70 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
The 38x26cm De Buyer smooth plancha pan is designed to help you grill meat without the need to add fats, making it a great choice for healthy cooking.
Perfect for cooking shellfish, fish and vegetables, this high quality plancha has been designed and manufactured in France to the highest specifications. The 2.5-3mm thick carbon steel is suitable for use on all heat sources including induction.
- Aluminium riveted handles
- Suitable for all heat sources including induction
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 25(H) x 260(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 2.21kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245640019 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 380 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 25 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 260 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 2.52 kg |
About De Buyer
Related products
-
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 280mm
VogueSKU: CB902Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£43.49Original price was: £43.49.£41.32Current price is: £41.32. ex VAT -
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 240mm
VogueSKU: CM679Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£57.99Original price was: £57.99.£56.25Current price is: £56.25. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 200mm
De BuyerSKU: DN896Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£43.49Original price was: £43.49.£41.32Current price is: £41.32. ex VAT -





