900ml. Aluminium. 35(H) x 200(Ø)mm Non-stick
£27.09 Original price was: £27.09.£25.74Current price is: £25.74. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Make flavour-packed meals in minutes with this fast-heating 200mm frying pan from MasterClass. It’s a great size if you’re preparing a meal for two. Look forward to tasty chicken stir fries, hearty seared steaks, and – everyone’s favourite – the classic cooked breakfast. The secret to its speed lies in the steel induction base and cast aluminium body, which spreads heat quickly and evenly. This means your favourite fried foods arrive on your table in a fraction of the normal cooking time. Additionally, its double non-stick coating lets you cook with less oil, making your fried food healthier.
- Non-stick coating stops food burning or sticking to the pan
- Lightweight and durable cast aluminium
- Suitable for all stovetops, including induction
- Oven safe to 160°C (320°F)
- Pan diameter: 200mm (8 inches)
- Dishwasher-safe for easy cleaning
Additional information
| Dimensions | 65(H) x 395(W)mm |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 575g |
| Brand | Master Class |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 5028250720214 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 200 |
| Product Diameter | 160 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 65 |
| Induction | Induction Ready |
| Non Stick | Yes |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 395 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.64 kg |
About Master Class
Related products
-
-
-
-
Bourgeat Non Stick Frying Pan 260mm
Matfer BourgeatSKU: E824Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£32.99Original price was: £32.99.£29.44Current price is: £29.44. ex VAT

