Drain shelf for use with 1/1 GN High Heat Food Trays
Original price was: £37.49.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
With this Cambro 1/1 gastronorm drain shelf for use with high heat trays, ensure your food retains its flavour and consistency when steaming and hot holding. The shelf keeps contents away from grease drips and other juices, so that any liquids can be disposed of hygienically from the high heat food tray. Drain shelves are ideal for preserving the texture of hot, steamed, battered and crisp foods ensuring they reach you customers in perfect condition. High heat trays and drain shelves boast a temperature range of -40°C to 190°C, saving the use of other trays.
- High Heat Drain Shelves are ideal for hot, steamed, battered and crisp foods
- Cambro Item Number: 10HPD150
- Liquids drain directly into the food pan below for easy disposal
- H-Pan Drain Shelves withstand temperatures from -40Ëš to 190ËšC making them ideal for use in steam tables, microwave ovens and other hot holding units
Additional information
| Dimensions | 530(W) x 325(D)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Temperature Range | -40°C to 190°C |
| Product Weight | 400g |
| Brand | Cambro |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Plastic Gastronorms |
| Section | High Heat Gastronorms |
| Barcode (EAN) | 99511329052 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Yellow |
| Secondary Colour | Amber |
| Product Depth | 325 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Product Tags | gn drainer plate, pan plate, 1/1 gn drainer plate, defrosting tray, drain container, drain tray, high heat, heat resistant |
| Microwave Safe | Yes |
| Non Stick | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Size Guide | 30 |
| Product Type | Draining Shelves |
| Width (mm) | 530 |
| Operating Temperature Range | -40 °C to 190 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 Days |
| Weight | 0.42 kg |

