Silver. 450W
Original price was: £41.49.£33.72Current price is: £33.72. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
5 Speeds makes light work of all folding mixing and whisking.
- Strong detachable stainless steel beaters and kneaders
- User-friendly controls
- Advanced cooling system delivers efficient performance
- 5 speed settings with pulse control – accurate mixing and beating on demand
- Compact design for easy storage
- Powerful 450W motor
- Stylish design, perfect for home kitchens
Additional information
| Dimensions | 210(H) x 110(W) x 220(D)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 1.05kg |
| Brand | Kenwood |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Mixers |
| Section | Hand Mixers |
| Barcode (EAN) | 5011423203355 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 220 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 210 |
| Product Type | Hand Mixers |
| Wattage | 450 |
| Width (mm) | 110 |
| Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 1.33 kg |















