Hatco Glo-Max Countertop Heated Display Case Rear Sliding Glass Doors GMHDH-2PT - Heated Banqueting Cabinets & Holding Carts
730W. Three shelves
Original price was: £1,059.99.£900.28Current price is: £900.28. ex VAT
Availability: 2 days
Description
The GMHDH-2PT Hatco Glo-Max heated display case is a great choice for restaurants and retailers who require food to be maintained at optimum serving temperatures and humidity. Ideal for both wrapped and unwrapped foods, the case effortlessly keeps food ready to go, whilst using less energy and being easy to maintain.
The Hatco GMHDH-2PT offers space over three adjustable shelves and holds up to six food pans with trivets, so there’s plenty of room for multiple items throughout the case. Inside, the included water pan ensures pastries and other delicate items are prevented from drying out, retaining quality for longer. A superb hot holding display cabinet for commercial areas.
- Slanted shelves to show off food products
- Energy efficient LED lighting illuminates your food display
- Electronically controlled humidity system with a 3.4 litre capacity water reservoir
- Holds up to six food pans with trivets
- Rear glass sliding doors
- 25mm adjustable legs and a 1829mm cord with plug
Additional information
| Dimensions | 760(H) x 465(W) x 570(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 31kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Merchandisers |
| Section | Heated Display |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 760 |
| Length | 570 |
| Number Of Seats | 3 |
| Product Type | Heated Displays |
| Wattage | 730 |
| Width (mm) | 465 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents

