Hatco Countertop Heated Well 1/1 GN Pan Capacity HW-FUL - Heated Display Warmer Units & Holding Bins
1.2kW
Original price was: £504.99.£425.82Current price is: £425.82. ex VAT
Availability: 2 days
Description
The Hatco HW-FUL countertop food warmer is a superb option for safely hot holding foods. Designed to keep foods at the optimum serving temperature for extended periods, the Hatco has the versatility of being able to be used in wet or dry configurations, making it ideal for a wide variety of foods.
The Hatco has accurate adjustable temperature control, as well as an innovate pan edge offset – this helps to prevent condensation from dripping onto countertops. In addition, the HW-FUL can accept a full size (1/1GN) gastronorm tray, making it ideal for transferring dishes straight from the oven to the warmer.
- Suitable for wet or dry operation
- 1/1 GN capacity
- Pan edge offset helps keep condensation from dripping onto countertop surface
Additional information
| Dimensions | 380(H) x 440(W) x 650(L)mm |
|---|---|
| Heat Type | Wet & Dry Heat |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 11.3kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Catering Bains Marie |
| Section | Bains Marie |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 380 |
| Length | 650 |
| Mobility | Feet |
| Taps | No |
| Product Type | Bains Marie |
| Wattage | 1200 |
| Width (mm) | 440 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents


