Width: 229mm. 2kW. 30min run back timer. Wall mounted
Original price was: £91.99.£69.83Current price is: £69.83. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
With its compact design, the Dimplex FX downflow fan heater is a great choice for discreet wall mounted heating in a variety of different locations within the home.
The powerful 2kW output delivers rapid, reliable heating, whilst the 30 minute run back timer helps to keep your energy bills down – simply pull the cord for operation.
Easy to install, this Dimplex heater defaults to 2kW power, but can be adjusted at installation for 1kW of power if preferred.
Please note: home use only – this heater is not suitable for commercial or industrial applications.
- Adjustable output at time of installation (1kW or 2kW)
- Energy saving 30 minute runback timer, Heater can be manually switched off before time period expires
- Easy to install
- Stylish white finish
Additional information
| Dimensions | 242(H) x 229(W)mm |
|---|---|
| Material | Metal & Plastic |
| Voltage | 230-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.1kg |
| Brand | Glen Dimplex |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Heating and Cooling |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 109 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 242 |
| Product Group | Fan Heaters |
| Wattage | 2000 |
| Width (mm) | 229 mm |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
