Sunhouse Wall Mounted Panel Heater - Heaters
Price range: £116.39 through £140.64 ex VAT
Description
Keep your home, office or workplace warm and cosy with the Sunhouse wall mounted panel heater. Featuring an LCD display screen with integrated digitally controlled electronic thermostat, you can easily programme heating schedules over a 7-day periods. The timer features an adaptive start timer setting – a self-learning feature which pre-heats rooms ahead of a programmed schedule so the room is at the set temperature when you want it to be. A superb panel heater designed for reliability, accuracy and efficiency.
Available in different power outputs – please select from the drop-down menu.
- Intuitive user controls with LCD display
- 7 day programmable timer
- User-friendly electronic thermostat
- Features energy-saving adaptive start technology
- Complies with Lot 20 of ERP Directive
Additional information
| Name | Sunhouse Wall Mounted Panel Heater 15kW, Sunhouse Wall Mounted Panel Heater 1kW, Sunhouse Wall Mounted Panel Heater 2kW, Sunhouse Wall Mounted Panel Heater 500W |
|---|---|
| Dimensions | 440(H) x 450(W)mm |
| Material | Metal & Plastic |
| Voltage | 230-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 3.4kg |
| Brand | Sunhouse |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Heating and Cooling |
| Barcode | 5011139087546 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 140 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 440 |
| Product Group | Panel Heaters |
| Wattage | 500 |
| Width (mm) | 450 mm |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |