Gold Medal El Nacho Grande Cheese Dispenser & Bags 5300 - Hot Sauce Dispensers
200W
Original price was: £751.99.£646.15Current price is: £646.15. ex VAT
Availability: 7-10 days
Description
Perfect for assisted or self-service areas, the #5300 Gold Medal El Nacho Grande cheese dispenser is a user-friendly solution for dispensing quick, mess-free liquid cheese or chili toppings.
Designed to have virtually no clean-up, the dispenser features a pre-heating area for a back up cheese or chili bag, allowing quick reloading of bags and airtight control.
In addition, the cheese dispenser features – button dispensing control with adjustable settings and a peristaltic pump for little food waste. Whether it’s installed in a buffet, concession or stadium, this cheese dispenser is a great choice.
- Virtually no cleanup (no cheese touches any machine parts)
- Pre-heating area for bag changes
- Peristaltic pump allows user to get the most out of every bag of cheese
- 3 Button dispensing control with adjustment setting
- Quick-reload design
Additional information
| Dimensions | 260(H) x 410(W) x 260(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 13kg |
| Brand | Gold Medal |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Hot Sauce Dispensers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 70 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 260 |
| Length | 260 |
| Product Type | Sauce Dispensers |
| Wattage | 200 |
| Width (mm) | 410 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |



