La Cafetière Venice Six Cup Espresso Maker Gift Set - Hotel Room Accessories
Aluminium
Original price was: £19.49.£18.52Current price is: £18.52. ex VAT
Availability: 7-10 days
We are £0.97 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
The six cup Venice espresso maker from La Cafetière allows for old school coffee making. Reducing effort, its heat-conducting aluminium boils the water quickly and efficiently. It works on a range of hobs, including traditional, gas and ceramic. The handle and knob are made from heat-resistant plastic, making handling and pouring safe and easy.
- Easy to clean
- Easy filter basket access
- Stylish good looks
- Strong aluminium construction
Additional information
| Dimensions | 190(H) x 105(W)mm |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 379g |
| Brand | La Cafetiere |
| Sub Category | Hotel Supplies & Soft Furnish |
| Section | Room Service |
| Barcode (EAN) | 5057982081683 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 170 |
| Height (mm) | 190 |
| Product Type | Coffee Pots |
| Width (mm) | 105 mm |
| Ireland Delivery Time | 3-4 weeks |
| Weight | 0.50 kg |
