Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Matfer Bourgeat Classe Chef Aluminium Non-Stick Oval Fish Frying Pan
Matfer Bourgeat Classe Chef Aluminium Non-Stick Oval Fish Frying Pan - Frying Pans
SKU: CX535 Categories: Frying Pans, Induction Pans Tags: Frying Pans, Induction, Induction ready pans, Need description optimisation, Pans, requires image check
Size:360mm. Material: Aluminium.
£77.99 Original price was: £77.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT
Availability: 5-7 days
Description
High quality thick aluminium pan with 4 cross-layer coating. Designed for intensive use. PFOA free.
- Epoxy coating
- Riveted steel handle
- Suitable for all hob types, except induction
- Suitable for temperatures of up to 150°C/302°F
Additional information
| Dimensions | 50(H) x 360(Ø)mm |
|---|---|
| Product Weight | 2.119kg |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3109616671363 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 62 |
| Product Diameter | 360 |
| Height (mm) | 50 |
| Length | 360 |
| Non Stick | Yes |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 260 |
| Operating Temperature Range | 150 °C |
| Weight | 1.40 kg |
Related products
-
-
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 260mm
De BuyerSKU: DN898Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£56.99Original price was: £56.99.£55.28Current price is: £55.28. ex VAT -
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN891Availability: Awaiting Stock -
Vogue Cast Aluminium Non Stick Teflon Frying Pan 260mm
VogueSKU: DC701Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£37.49Original price was: £37.49.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT