160W
Original price was: £82.99.£19.18Current price is: £19.18. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Create delicious, healthy juices quickly with the Caterlite citrus juicer. Primarily designed for oranges, lemons and limes, the Caterlite can also juice leavy greens and vegetables, delivering a high quality juice with ease.
The secret is the juicing process – rather than spinning like centrifugal juicers, the Caterlite juicer presses the ingredients, slowly crushing the juice out which not only maximises yield, but also helps to preserve natural enzymes which means juice stays fresher – and healthier – for longer.
Strong stainless steel and aluminium construction ensures the juicer is highly durable and easy to clean.
- Stainless steel housing
- Aluminium die-cast press arm for easy operation
- Stainless steel filter
- Anti-drip spout
- Non-slip feet for safety
- Includes two attachments for different fruit types
- Perfect for juicing for oranges, lemons, limes and grapefruit
Additional information
| Dimensions | 290(H) x 172(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Speed | 100rpm |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 2.21kg |
| Brand | Caterlite |
| Sub Category | Food Prep Machines |
| Section | Juicers |
| Barcode (EAN) | 5050984776991 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 290 |
| Length | 263 |
| Product Type | Juicers |
| Wattage | 160 |
| Width (mm) | 172 |
| Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 2.88 kg |







