Equivalent to 40W. SES fitting
Original price was: £10.59.£10.06Current price is: £10.06. ex VAT
Only £1.01 per unit
Availability: 29/05/2026
We are £0.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Description
Perfect for mood Lighting
- Equivalent to a 40W traditional bulb
Additional information
| Pack Size Qty | 10 |
|---|---|
| Dimensions | 99(H) x 37(W)mm |
| Material | Plastic & Aluminium |
| Product Weight | 20g |
| Brand | Status |
| Sub Category | Electrical Supplies & Heaters |
| Section | Light Bulbs |
| Barcode (EAN) | 5022822201620 |
| Bulb Life | 25000 hr |
| Bulb Fitting Type | SES |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Colour Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Energy Rating | A+ |
| Height (mm) | 99 |
| Length | 99 |
| Light Type | LED |
| Lumens | 470 lm |
| Shape | Candle, GLS |
| Size Guide | 55 |
| Product Type | Light Bulbs |
| Width (mm) | 37 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| User manual | bulb_guide.pdf |
| Weight | 0.33 kg |
About Status
The directors of Status UK have been involved with lamps and lighting since 1963. Their expertise and knowledge shines through in their current products. Using their in house laboratory, they are able to ensure that each product will work as it was designed to will and exceed customer expectations. Status specialise in energy efficient light bulbs and manufacture some exceptional products including LED bulbs, halogen bulbs and fluorescent bulbs.
