Equivalent to 60W. BC fitting
Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT
Only £1.12 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Status Maxim LED bulbs offer a cool white colour temperature, offering crisper colours and rendering for applications that require safe and accurate lighting. The bulbs are therefore ideal for task lighting and spotlighting in kitchens and bathrooms. Offering an average rated life of 25,000 hours these light bulbs also offer an impressive lifespan, as well as outstanding efficiency and minimal waste through low thermal radiation. Bayonet cap fitting.
- Equivalent to a 60W traditional bulb
Additional information
| Pack Size Qty | 10 |
|---|---|
| Dimensions | 100(H) x 60(W)mm |
| Material | Plastic & Aluminium |
| Product Weight | 38g |
| Brand | Status |
| Sub Category | Electrical Supplies & Heaters |
| Section | Light Bulbs |
| Barcode (EAN) | 5022822202061 |
| Bulb Life | 25000 hr |
| Bulb Fitting Type | BC |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Colour Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Energy Rating | A+ |
| Height (mm) | 100 |
| Length | 100 |
| Light Type | LED |
| Lumens | 806 lm |
| Shape | GLS, GLS |
| Size Guide | 55 |
| Product Type | Light Bulbs |
| Width (mm) | 60 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| User manual | bulb_guide.pdf |
| Weight | 0.62 kg |
