Equivalent to 60W. ES fitting
Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT
Only £1.12 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
If you are looking for a strong, yet ambient glow from your light bulbs whilst achieving economy than these are the best choice for your needs. These Status LEDs are ideal for setting a leisurely mood in any venue, with a warm colour temperature of 2700K that replicates the old incandescent style bulbs. However, with an estimated lifespan of 25,000 hours and A+ energy rating these light bulbs will not only outperform older technology, they are simply in a different class. Edison screw fitting.
- Equivalent to a 60W traditional bulb
Additional information
| Pack Size Qty | 10 |
|---|---|
| Dimensions | 100(H) x 60(W)mm |
| Material | Plastic & Aluminium |
| Product Weight | 38g |
| Brand | Status |
| Sub Category | Electrical Supplies & Heaters |
| Section | Light Bulbs |
| Barcode (EAN) | 5022822201583 |
| Bulb Life | 25000 hr |
| Bulb Fitting Type | ES |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Colour Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Energy Rating | A+ |
| Height (mm) | 100 |
| Length | 100 |
| Light Type | LED |
| Lumens | 806 lm |
| Shape | GLS, Spotlight |
| Size Guide | 55 |
| Product Type | Light Bulbs |
| Width (mm) | 60 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| User manual | bulb_guide.pdf |
| Weight | 0.60 kg |


